Web Analytics

התמחות באבטחת מידע

פנה אלי לאחרונה, דרך לינקדאין, בחור בשם Ankit Jain, שהציג עצמו כסטודנט ל-Cyber Security באוניברסיטת דרום קליפורניה. הוא מחפש לבצע התמחות/סטאז' בתחום זה במהלך הקיץ הקרוב, ורצה להתייעץ אתי איך ניתן להשיג מטרה זו בישראל. הסברתי לו שככל שידוע לי נושא ההתמחות לא ממש נפוץ בישראל באופן כללי (לפחות בתחומים שאינם מובנים מראש כמו רפואה, עריכת דין, ראית חשבון וכדומה), וכנראה בהתאמה גם בתחום אבטחת המידע, אבל הפניתי אותו לגורמים שונים בכדי לנסות את מזלו, וגם אמרתי לו שאני משער שאם הוא יארגן קבוצה של מתמחים אז יש סיכוי יותר גבוה לעורר תהודה ובהתאמה למצוא מקום להתמחות, שגם יכולה להוות בסיס לשיתוף פעולה עתידי.
הצעתי לו שאפרסם את בקשתו בפוסט בבלוג זה, בכדי לסייע לו במטרתו, והוא הסכים, ואף ביקש לפרסם את כתובת המייל שלו, jain980 בדומיין usc נקודה edu. אז הנה עשית זאת ואתם מוזמנים לפנות אליו אם יש לכם מה להציע לו.

הפניה שלו הביאה אותי לחשוב שבאמת יש לנו בעיה בנושא. למרות הצורך הרב בעובדים מיומנים בתחום שלנו, אין לנו ממש מסלול מסודר להכשרת הדור הצעיר/חדש-בתחום, מעבר למקסימום של "קורס ויאללה לעבודה", כאשר מצד שני לא מעט מעסיקים מעוניינים רק בעובדים עם ניסיון, מה שגורם לפער שבמקביל מונע מאנשים טובים למצוא משרות וגם מונע ממעסיקים למלא תקנים נדרשים לקידום העסק. יש לנו "חור" באמצע נתיב הקריירה בתחום, בין המתחילים למנוסים.

לכן, שווה לשקול, כל אחד במקום עבודתו ועל בסיס יכולת ההשפעה שלו שם – להקים מסלול של התמחות/סטאז' באבטחת מידע, אליה ניתן יהיה להפנות בוגרי קורסים מקצועיים, יוצאי צבא עם ניסיון מתאים ואולי אף תיכוניסטים מתכנית "מגשימים" או ממגמות מחשוב (בחופשות הקיץ ולפני גיוס).

ברור לי שזה לא יהיה קל ודורש מאתנו, בתור התחלה – לשינוי חשיבה ורצון להשקיע מאמצעים לקידום המקצוע באופן כללי ולא באופן ישיר עבור כל אחד מאתנו, אבל גם עזרה לאחרים עוזרת לנו, לכל הפחות להרגיש טוב עם עצמנו.
בעיות אחרות יהיו בנושאי ההעסקה מול הארגון – משפטית (חוקי עבודה/העסקה) וכספית (כי מן הסתם יש לשלם לפחות שכר מינימום), אבל אני מאמין שאפשר לפתור נושאים אלו על בסיס מעמד של עובדים זמניים או פרילנסרים.

אם אתם ותיקים – תזכרו איך הייתם בתחילת הדרך, אם לא הייתם שמחים שתהיה לכם אפשרות כזו.
אם אתם מתחילים בתחום – אל תתביישו ותדחפו את עצמכם קדימה, פרסמו את עצמכם ואת רצונכם להשתלב בתחום כמתחילים. רק שימו לב שלא ינצלו את המוטיבציה שלכם לרעתכם, כי יש גם מי שיעשו זאת, מניסיון.

תקדישו לזה מחשבה.

 

Join the Conversation

2 Comments

 1. רק היום קראתי את המאמר הזה
  http://www.techrepublic.com/blog/european-technology/can-tech-apprentices-bridge-the-it-skills-gap/
  בנושא התמחויות באנגליה בתחום המחשבים. כנראה שמה יש להם נוהל מסודר ואפילו גוף לאומי בשם
  National Apprentice Service שעוזר לשדך בין חברות ואנשים שרוצים לעשות התמחות.
  כאן בארץ נראה לי שיהיה יותר קשה לעשות משהו ברמה לאומית.
  נראה לי שאולי הדרך הכי טובה להתחיל דבר כזה כאן זה שמוסדות הלימוד השונים יפתחו קשרים עם התעשייה וידאגו לשים את בוגריהם לקראת סיום הלימודים בחברות שמעוניינות לתת להם לעשות התמחות אצלם לתקופה מוגדרת מראש.

 2. בבחירת ממונה על אבטחת מידע ומערכות מחשבים ראוי לכולנו לברור היטב בקורות החיים. עם כל הכבוד ליחידת 8200 ויש כבוד, הרי לא כל מי שהיה שם הוא באמת עילוי באבטחת מערכות מידע. מי שכותב כי הוא בעל ניסיון בעריכת בקרה וביקורת ראוי כי יישאל מה היא בקרה ומה היא ביקורת. כבר פגשתי לאחרונה מי שלא ביצע ביקורת אחת בחייו אבל היתה לו נגיעה מינהלית זעירה בנושא ביקורת. אז….תנו את הדעת לכך.
  זאת ועוד…אסורץ חוזר שנית – אסור שמנהל אבטחת המידע יהיה כפוף למנהל מערכות המידע (ניגוד עניינים חריף) וגם ראוי למנוע ממנו תפקידים של מתן שירותי מיחשוב. לאחרונה פגשתי מכרז לניהול אבטחת מידע ורחמנא ליצלן תפקידו היה כרוך בביצוע מתן שירותי מיחשוב, תצילנה אוזנינו.
  איתן – המשך עשייה פורייה

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *