Web Analytics

יותר מששמרה השבת על ביטוח לאומי, שמר ביטוח לאומי על השבת

לצערי נאלצתי לאחרונה להשתמש באתר הפעולות של "ביטוח לאומי", שנועד לנעזרים בביטוח לאומי. "לצערי" זה בעיקר בשל הנסיבות, האתר עצמו דווקא סביר, לבטח יחסית למה שמצפים מביטוח לאומי.

בכל מקרה, שמתי לב לתופעה מוזרה, אך קבועה – אתר הפעולות אינו עובד בשישי-שבת. אתר שומר שבת. די מרגיז. נדמה לי שאתרים של גופי שלטון אחרים, לבטח כאלו ששמחים לקבל כסף מהציבור, פתוחים יופי בשבת, רק תביאו געלט.

מחיפוש קל ברשת עולה שזו בעיה מאוד עתיקה. התעצבנתי והחלטתי לפנות למבקר המדינה בנושא (טרם בוצע, יבוצע בקרוב אני מקווה). אתר מבקר המדינה מבקש כחלק מהפניה אליו, לקבל פירוט של ניסיונות הבירור שנעשו מול המוסד עליו מתלוננים, ולכן פניתי לפניות הציבור של ביטוח לאומי ולהלן התכתובת:

28/6/2010 – אני פונה לביטוח לאומי דרך טופס באתר שלהם עם השאלה הבאה:
"
שלום, מדוע אתר הפעולות האישיות שלכם באינטרנט סגור בשבתות? תודה.
"

4/7/2010 – התקבלה במייל תשובתה של מנהלת מוקד דימונה (נדמה לי שזה מוקד השירות הטלפוני הארצי שלהם):
"
שלום רב,

הביטוח הלאומי מעמיד לרשותכם מגוון אפשרויות לביצוע פעולות באתר , לשם כך הוקמו מספר שירותים לשירותכם , נוסף על מוקד השירות הארצי המטפל בכל הנושאים . על מנת לחסוך לכם זמן יקר .

ניתן  לפנות לסניף שלך באמצעות האתר בטופס מאובטח , לשלוח פניות אישיות וכלליות בנושאים שונים הדפסת אישורים ,אתר אישי וכן קיים אתר תשלומים בו ניתן לדווח על חובותיכם ולשלמם האתר פועל בכל ימות השבוע, 24 שעות ביממה, וסגור מכניסת שבתות וחגים ועד צאתם. גם ערוצי תשלום נוספים פועלים המתכונת זו וזאת מאחר וקיים תהליך קליטת תשלום אשר צריך לבצע.

אי לכך ובהתאם לזאת אין אתר התשלומים פעיל בשבתות וחגים , כל שאר האפשרויות באתר האינטרנט פועלות בכל ימות  השנה 24 שעות .
"

יענו תגיד תודה שבמהלך השבוע הרגיל אתה מקבל שירות.
עוד באותו היום השבתי להם (אני יעיל! חוץ מבשבתות…):
"
שלום,
תודה על התשובה, אולם לא הבנתי מה הסיבה לסגירת האתר המדובר בשבתות (האתר למבוטח, שם ניתן למשל להנפיק אישורים).
זה שבמהלך השבוע האתר פעיל ויש גם בשאר השבוע דרכי התקשרות נוספות עם בט"ל – לא מסביר מדוע האתר סגור בשבתות.
מדוע שהאתר לא יהיה פתוח גם בשישי-שבת, שהוא הזמן השבועי הפנוי יותר לאזרחים להשתמש באתר?
"

ב-6/7/2010 קיבלתי תשובה ממי שעל פי שמה המלא היא כנראה מנהלת אגף שירות הלקוחות בביטוח לאומי (אסקלציה במיטבה):
"
איתן שלום רב,
האתר האישי סגור בשבת מאחר והוא מחובר ב- online למערכות הליבה של הביטוח הלאומי.
מאחר ומערכות הליבה סגורות בשבתות לא ניתן לספק מידע באתר האישי. מערכות הליבה סגורות מאז ומתמיד בסופי שבוע הן בשל אבטחת מידע והן מאחר ולא ניתן להעסיק תורני שבת לתחזוקת המערכות הללו בסופי שבוע (בכ"ז אנחנו לא חדר מיון או משטרה).
"

קראתי את התשובה הזו ובדקתי את כתובת שולח המייל, לוודא שזה לא מייל שאפרים קישון שלח אלי, אבל אז נזכרתי שהוא מת, אבל ממשיך לחיות בביטוח לאומי.
אחרי התשובה הזו כבר לא המשכתי את ההתכתבות. באמת שאין טעם.

חיפשתי בכתובים של המקצוע ולא מצאתי טקטיקת הגנה של אבטחת מידע שמציעה להשבית מערכות בשבתות וחגים כדרך למנוע מאנשי זדון לפגוע בכל אשר דורש הגנה.
זה מזכיר לי את הבדיחה על ההוא שפחד שירצחו אותו ולכן התאבד.
אני משער שמרבית הסיכויים הם שאיש מפתח של המערכת הוא שומר שבת או שוועד העובדים לא אישר עבודה בשבת כי לא נמצא סעיף תקציבי לממן את התשלום בעד התורנות או סיבה פקידותית/שלטונית מגוחכת כזו או אחרת.
אבל יפה שמשתמשים באבטחת מידע כסיבה לאי-מתן שירות, משהו כמו "ביטחון לאומי" –  שאחרי שאומרים אותו כסיבה כולם עומדים דום ומצדיעים בלי לשאול יותר מדי שאלות. פלא שאח"כ לא אוהבים אותנו?!

ולסיום האקרים יקרים, לבטח שמתם לב שהאתר מחובר ONLINE למערכות הליבה של הביטוח הלאומי. אז בבקשה לנסות רק באמצע השבוע. בשבתות ובחגים אין לכם סיכוי – בזמנים אלו עובדת ההגנה האולטימטיבית, זו המוכרת בשם "אלוהים ישמור".

.

Join the Conversation

7 Comments

 1. הם לא מעוניינים להעסיק עובדים בשבת,
  אבל למרות שהמערכות יכולות טכנית לפעול בלי תמיכה ידנית צמודה הם לא מפעילים אותם כי כך לא יוכלו לבצע מענה על בעיות אבטחה בזמן אמת,
  כשאין אנשים שיטפלו בבעיות אבטחה מכבים את המערכות.

  באופן כללי איזה עובדי ממשל עובדים בשבת למעט פיקוח נפש? (זו לא שאלה רטורית, אני פשוט לא יודע)

 2. איתן,

  כתבה מצוינת. פתחה לי את הבוקר עם חיוך.

  בהצלחה,

  אורן
  ==========================

 3. גדול
  רק בישראל
  מזל שהמשטרה לא שומרת שבת.

 4. יש כאן שאלה עקרונית : האם שירותי המדינה חייבים לפעול בשבת (ואם כן : האם כולם או חלקן ? – ואם חלקם : מה כן ?).

  אישית, אני מאמין שאין סיבה לא לספק שירות מידע ותשלומים בשבת (לפי הבדיקה האחרונה שלי : אנו עדיין מדינה לא דתית, אבל ניתן להתווכח על כך).

  תודה על הידיעה המעניינת והחשובה.

 5. פינגווין, כמו שהדגמתי לעיל, אתר התשלומים הממשלתי פתוח רצוף, ואני משער שהוא מתייחס לאבט"מ לא פחות ברצינות אשר ביטוח לאומי (…). אולי כולם שם במיקור חוץ… מצד שני, אצל יהודים אפשר להגדיר כסף כפיקוח נפש, כך שזה עונה על הדרישות (איזו בדיחה אנטישמית…).

  דודו, אני משער שאין חובה כתובה בחוק/תקנות שאתרי מדינה יהיו פתוחים בשבת אבל לדעתי חובתו העקרונית של ארגון נותן שירות, לבטח כזה אשר ממומן מכספי הציבור – להיות זמין לציבור במקסימום האפשרי, וזה בדיוק הרעיון של מחשבים ותקשורת מחשבים – הם בד"כ עובדים לבד ולא צריך לשבת לידם בכדי שיעבדו… ואם הבעיה היא מקרי חירום, המדינה יודעת טוב מאוד להעסיק "גויים של שבת" כשהיא רוצה.

 6. איתןם, אתה רק מחזק מה שאני אומר "אישית, אני מאמין שאין סיבה לא לספק שירות מידע ותשלומים בשבת " 🙂

  כמו כן, זו עבודת הגוף המחוקק לקבוע את הסוגיה הזו בחוק.

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *