Web Analytics

מנהלת הביטוח הלאומי למדה שהשבת רווחית

כן, אני יודע שהפוסט הזה לא בדיוק עוסק באבטחת מידע, אבל כבר התחלתי את הטיפול בנושא בבלוג הזה, עם קשר קטן לאבטחת מידע, אז נעדכן אתכם כבר באכסניה זו. בכל אופן, רובכם (לפחות לפי הסטטיסטיקות של האתר) תושבי ישראל (את נושא הנאמנות נברר בהזדמנות אחרת), אז זה אמור קצת לעניין אתכם.

בתחילת אוגוסט השנה סיפרתי לכם על הבירור שערכתי מול ביטוח לאומי ומדוע אתר הפעולות שלו סגור בשבת, והם טענו שזה בגלל היבטי אבטחת מידע…

והנה, מה אני רואה באתר "כלכליסט" בשבוע שעבר? בבקשה, שני ציטוטים:
"
"לא נקבעה מדיניות בממשלה לגבי נושא פעילות האתרים בשבת. אני קיבלתי החלטה לפתוח את האתר בשבת שהיה סגור עד כה. לתדהמתי, בשבת הראשונה נכנסו 750 איש וגבינו 3 מיליון שקל". כך אמרה היום (ג') מנכ"לית הביטוח הלאומי אסתר דומינסיני, בפאנל ששמו "איך שיפרה הטכנולוגיה את השירות לאזרח ולאן הולכים מכאן?" במסגרת כנס "כלכליסט" וסיסקו ששמו "שמים את השירות לאזרח במרכז".
"
והשני:
"
אסתר דומינסיני דיברה על החזון של ביטוח לאומי מבחינה טכנולוגית ואמרה: “בחזון שלנו, כל אזרח בישראל יושב מול המחשב ומנהל את ענייניו מול הביטוח הלאומי ורק במקרים חריגים מגיע לסניף. השימוש במערכות המחשוב הוא חכם. אנחנו גובים יותר ממיליארד שקל בשנה באמצעות האינטרנט. והגידול ממשיך".
"
נו יהודים? מצווה לקבל כסף כל השבוע, גם בשבת, כך למדה מנהלת הביטוח הלאומי.

כמובן שחיכיתי לשבת, כאילו חזרתי בתשובה חיכיתי. ומה רבה אכזבתי כאשר שוב אתר הפעולות היה לא פעיל… אז שוב פניתי אל הגברות המכובדות עימן התכתבתי במייל בפעם הקודמת, ולהלן תקציר חליפת המכתבים, שהתקיימה משבת (אני, חס וחלילה הן) ועד היום:

אני לביטוח לאומי:
"
שלום, ראיתי באתר "כלכליסט", בקישור http://www.calcalist.co.il/local/articles/0,7340,L-3421011,00.html  ידיעה מה-19/10/10, בה רשום שמנכ"לית הביטוח הלאומי החליטה על פתיחת אתר הפעולות של ביטוח לאומי בשבת ושאף הוא כבר נפתח בפועל, אולם כאשר ניסיתי היום, שבת, 23/10/10, להיכנס לאתר הפעולות, הוא שוב היה סגור עם הודעת התחזוקה הרגילה.
אז לא הבנתי, האתר נפתח או לא?
תודה.
"

תשובת ביטוח לאומי אלי:
"
איתן שלום,
מה שנפתח בשבת הוא אתר התשלומים שבעבר לא פעל בשבתות.
מה שטרם נפתח הוא האתר האישי וגם "הפעולות"שבאתר האישי. עובדים על זה ובקרוב גם הוא ייפתח. ההבדל ביניהם הוא גדול מאד ולכן עם אתר התשלומים יכולנו להפעיל מיידית.
"
כך למדתי, שחוץ מאתר הפעולות האישיות, זה שסגור בשבת, יש גם אתר תשלומים שנועד, כמובן, אך ורק לביצוע תשלומים לביטוח הלאומי, והוא זה שכנראה נפתח כעת בשבתות. מהרו ושלמו (אבל רק עם IE, כן?).

אז הבנתי את טעותי, וכך השבתי לביטוח לאומי:
"
אני מאוד שמח שהחלטתם לפתוח גם בשבתות, ולמעשה באופן רציף, את האתר האישי, כולל ה"פעולות".
בכך אתם מסייעים לכולם, גם לנו האזרחים וגם לכם, וזה שירות מצוין! כל הכבוד לכם.

למה יש בעיה/מורכבות בפתיחה שלו בשבתות, הרי ניתן להשאיר אותו פתוח כמו באמצע השבוע, מבלי לגעת בדבר. לא?
וכמובן, יש מועד משוער לפתיחת אתר הפעולות?

תודה!
"
וביטוח לאומי השיב לי:
"
איתן שלום,
מדובר ב- 2 סביבות עבודה שונות לחלוטין.

אתר התשלומים – פועל משנת 2001 על סביבה חיצונית למחשבי הב.ל.  באתר התשלומים אין הזדהות , פעולת התשלום נעשתה בסביבה חיצונית למערכות הב.ל.  והעדכון של מערכות הב.ל. נעשה מידי לילה. זאת הסיבה באתר התשלומים אין מידע אישי, אין מידע על יתרה ואין מידע על מצב התיק.  – אתר זה היה סגור בשבת מסיבות מינהלתיות והיה קל מאד להפעיל אותו שוב בשבת.

לעומת זאת האתר האישי – זהו אתר חדש מלפני כשנתיים.  הוא ברמת אבטחה מאד גבוהה (ולכן  יש חובת הזדהות)  והוא עובד מול הסביבה הפנימית.  מאחר ומערכות הליבה של המוסד היו מאז ומתמיד סגורות בשבת, הרי האתר האישי סגור בשבת משום שכל מערכות המחשב של הב.ל. סגורות בשבת.    זאת הסיבה שאנו זקוקים ליותר זמן עד להפעלותו גם בשבת.   זה יקח זמן אך עובדים על זה. מקוה שתוך כחודשיים הוא יפתח בשבת.    ויתכן שלא כל הפעולות יהיו זמינות בסופי שבוע.  פעולת תשלומים ופעולת אחזור מידע כנראה בוודאות שכן.
"

יפה יהודים, בעוד חודשיים, אי"ה, גם אתר הפעולות יהיה זמין, בצורה כזו או אחרת.
אני בטוח שלא בגללי ביטוח לאומי החליטו לאחרונה לפתוח את האתרים האלו בשבת (אפילו לא הספקתי לפנות למבקר המדינה בנושא, כמו שרציתי), אבל אם היה לי חלק זעיר בהחלטה זו, דייני.
ובא לציון גואל, ובתשלומי הביטוח הלאומי ננוחם, ואמרו אמן.

Join the Conversation

3 Comments

 1. אני זוכר שפירסמת את התגובות שלהם לטענותך.
  אתה צודק מאה אחוז.
  אבל כמו כל דבר כמעט במדינה שלנו הכל לוקח זמן ואפילו זמן רב.
  כל הכבוד.
  אני מקווה שהם למדו משהו.

 2. אני עדיין סבור שגם אנשי אבטחת מידע, תוכנה או סתם עובדים צריכים לנוח בשבת ולא לדאוג לאתר או למערכת במקרה שהיא נופלת אז מקפיצים אותם בשבת.
  הגישה של "אנחנו צריכים את כולם זמינים עבורנו בכל עת: היא backfire מאחר והיא גורמת לכך שגם אנחנו נאלצים להיות זמינים לאחרים בכל עת.
  קחו לעצמכם יום מנוחה ותנו אותו גם לאחרים.

 3. גיא, אני גם בעד ימי מנוחה וסבור שצריך לשמור עליהם באדיקות ולשלם אקסטרה למי שכן מוכן לעבוד בימים אלו.
  אבל, מצידי (ואני בטוח שמצד רבים), אין בעיה שכאשר האתר ייפול בשבת לא יעלו אותו חזרה. כיום הזמינות בשבת היא 0. אם היה תהיה משהו סטנדרטי כמו מעל 90% זמינות (ואפילו הרבה פחות), בלי מעורבות אנשים, כולם ירוויחו.

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *